Partyzánské jednotky v českých zemích – přehled

NÁZEV                                    PŮSOBIŠTĚ                                              POČET ČLENŮ

Alfa I                                       Okolí Hr. Králové 1944-45                                     120

Bělavskij-Niščimenko                Javorníky  1944-45                                                68

Benešov-Říčany-Praha              podle názvu  1941 -1945                                        14

Bořek                                      Vamberk  1944-45                                                  30

Boskovice-Dřímalka                  Boskovicko 1944-1945                                            29

Brdy-Neliba                              Brdsko  1943-1945                                                 61

Bukovina                                  Brňěnsko  1945                                                     15

Carbon-Bohuslavice                  Bohuslavice –Chřiby 1945                                       28

Carbon-Kunovice                      Kunovice,Brno, Vlárský průsmyk  1945                    36

Carbon-Popovice (Palcát)          Uherské Hradiště 1944                                           60

Crhov                                       Špilbersko 1944                                                     27

Čapaje                                     Zlínsko- Beskydy 1945                                           74

Čapaje (Bachmutskij-Serinek)    Daňkovice 1944                                                       ?

Českomoravská vysočina          Golčův Jeníkov 1945                                                  6

I.p. brigáda J. Žižky                   Vsetínsko, Zlín-Holešov, Zlín –Napajedla 1944-45     200

II. part. Oddíl-Suchánek             Nová Paka 1945                                                      41

Dolní Libochová                         Pardubicko 1945                                                     31

Dr. Miroslav Tyrš                        Českomoravská vysočina 1944-45                           110

Gen. Svoboda-Boskovice            Boskovicko 1945                                                   170

Grom 1945                                Holšín, Bukova 1945                                                 11

Horní Studénka-Bušín                Šilpersko-Šumperk 1945                                           88

Hory-Háj                                   Jihlavsko 1942-45                                                     88

Choceň – Krylov                        Choceňsko-Vysokomlýnsko 1945                                ?

Chřiby-Novojice                         Bučovicko 1945                                                        28

Ivan                                          Býště u Holic 1945                                                     8

Jabkenice                                 Mladoboleslavsko 1944-45                                         61

Jablonné                                   Okolí Jablonné n/Orlici 1944                                      18

Jakub Mordvanský                     Lytomyšlsko 1944                                                    13

Jan Kozina                                Tišnov, Choteboř 1944-45                                         500

Jermak                                      Drahaňská vysočina 1944-45                                    286

Jestřáb                                      Plzeňsko 1941-45                                                     87

Jiskra-Jakub Bílek                      Frýdeckomístecko 1942-45                                        37

Maršál Tito (Čs.-Jugosl. Rota)     Olomoucko 1944-45                                                    ?

Juraj                                          Olomoucko-Boskovicko 1945                                     25

Karel                                         Bělohošť u Opočna 1945                                            11

Kasejovice-Bruskin                     Rožmitálsko 1945                                                  70-92

Kirov-Zedgenidze                        Chrudimsko 1945                                                        56

Konstantin-Žukovskij                   Jablonecko 1944-45                                                    44

Korsiko                                      Jílové u Prahy 1944-45                                                23

Lanškroun                                  Lanškroun ,Jablonné 1944-45                                      10

Lenka-Jih                                   Moravskobudějovicko 1944-45                                     200

Lovčice                                      Libčicko 1944-45                                                           8

Lukavec                                     Lukovecko 1945                                                           16

Mikulka-Majer-Březové hory        Příbramsko 1945                                                           31

Mistr Jan Hus                             Čáslavsko 1944-45                                                    1644

Národní mstitel                           Okolí Řepína 1945                                                       700

Nikolajčik-Typner-Sever               Velká Bystřice-Šternberk 1944-45                                 120

Olexa Borkaňuk                          Svitavsko 1945                                                              10

Olšany                                       Šumpersko 1944-45                                                      17

Ovčáček                                     Uherskohradištko 1945                                                  10

II. Part, brigáda M.R.Štefánika      Moravskosl. Beskydy 1945 dříve na Slovensku                 ?

Partyzánská družina J. Švermy     Horoměřice u Prahy 1944-45                                         15

Part. Družiny Josefa Hybeše         Okolí Ivančicka 1944-45                                             1222

Part. Oddíl  Jana Žižky                 Ostravsko 1941-45                                                      120

Part. Pluk Ludvíka Svobody          Chrudim- Přelouč 1944-45                                             604

Pavel                                          Jihozápadní Moravq 1942-45                                           57

Pěst-četa Vltava                          Novobydžovsko 1944-45                                                 40

Petráš-Olomouc-Litovel                Olomoucko 1943-45                                                       82

Písařov-Balalajka                         Písařov-Červená Voda 1943-45                                        70

Podskalí                                     Klučenicko u Tábora 1944-45                                            5

Prezident Osvoboditel                  Babí Hora a okolí 1944-45                                              146

Priboj                                          Podbrdsko 1945                                                             18

Prokop Holý                                Bystřice nad Pernštejnem 1943-45                                 260

Psohlavci                                    Boskovicko 1944-45                                                       17

R37-Brdy                                    Mníšek p/brdy-Řevnice 1944-45                                        ?

Rada tři – Alfa                             Kyjovsko 1944-45                                                          36

Rada tři – Delta                            Tišnovsko 1944-45                                                       160

Rada tři-Gen. Luža                      Velkobítešsko 1944-45                                                1100

Rada tří- Gen. Svatoň                  Nové Město na Moravě 1944-45                                     210

Rada tří – Tau                             Velkomezeříčsko 1945                                                 170

Revoluční svaz mládeže české     Hradec Králové 1945                                                      19

Rikitan                                       Litovel-Konice 1944-45                                                    68

Roman                                       Rakovnicko 1945                                                              ?

Romancev – Lukovitě                   Klatovsko 1945                                                               86

RP – Franta                                Praha a okolí 1942-45                                                       ?

Rudá stráž – Rožmitál                 Rožmitál – 1943-44                                                           ?

Sečtí partyzáni                           Chrudim-Chotěboř -1944-45                                               34

Semily-Popov                             Semilsko 1945                                                               310

Sever-Hrabová                            Zábřežsko a Šumpersko 1944-45                                       23

Sever – Zábřeh                           Zábřežsko 1944-45                                                           26

Smrt fašismu                             Nový Knín –Dobříš 1945                                                   734

Solnice                                     Solnice a okolí 1945                                                            9

Srp a kladivo                              Podbrdsko 1943-45                                                           62

Stalin-Osipov                              Litomyšl – Č. Třebová 1944-45                                         113

Suchý vrch                                Jemná n/Orlicí 1944-45                                                       ?

Šabac                                       Tišňovsko  1944-45                                                            7

Ščors                                        Rožmitálsko 1945                                                              ?

Štramberští partyzáni                 Štramberk – Bystřice p/Hostýnem 1943-45                         35

Šumava-Protivín                         Protivína okolí 1945                                                            6

Třetí čs. úderná rota                   Tišnovsko 1944-45                                                            50

Uragan                                      Dobříšsko-Kladno 1945                                                   150

Václav                                       Týniště n/Orl. –Holice 1945                                               14

Vela – Blansko                           Blanensko 1944-45                                                           55

Vela – Kameňák                        Bzenecko 1945                                                                24

Veleckij – oddíl Veleckého          Kytín a okolí 1945                                                             ?

Verměřovice-Dolní Černá             podle názvu  1945                                                            15

Vitoraz                                      Suchdol n/Lužnicí 1945                                                     ?

Vlast                                         Moravsko-Slovenské pomezí 1945 (dříve na Slovensku)    400

Volk                                          Mnichovo Hradiště 1945                                                    57

Vpřed                                        Hlinecko – Polička 1945                                                 104

Vyškov-Jindra-Gryc                    Vyškov 1945                                                                   20

Wolfram                                    Moravskoslezské Beskydy-Brněnsko 1944-45                     6

Xaver                                        Velkomeziříčsko 1944-45                                                   25

X-Ludvík                                    Borová u Políčky 1944-45                                                  17

Zahradník                                  Příbramsko 1945                                                              16

Za Prahu                                   Pelhřimovsko  1945                                                            ?

Zarevo                                      Rusava, Samotín, Tišnovsko 1944-45 (dříve na Slovensku)    18

Za svobodu-Romanov                 Lounsko-Slánsko 1944-45                                                  17

Za vlast                                    prostor Horní Bečva 1945                                                  120

Zbýšov                                     Zbýšov u Rosic a okolí 1945                                               40

Zdenka                                    Bučovice 1944-45                                                               13

Zelený kádr                              Hostýnské vrchy 1942-45                                                    63

Žamberk                                   Žamberk a okolí 1945                                                        14

Poznámka Poznámka 1: Tento seznam partyzánských jednotek byl pořízen podle slovníkové příručky “Český antifašismus a odboj”, vydalo Naše vojsko a ČSOB v roce 1988.

Poznámka 2: Zpracovatel seznamu upozorňuje, že počty členů jednotlivých partyzánských skupin je třeba brát velkou rezervou. Některá čísla zahrnují pomocníky partyzánů a některá jen počty při založení skupiny. U většiny skupin lze v této publikaci vyhledat další podrobnosti, např.některá jména, ztráty, akce apod.Většina skupin se vytvořila kolem ilegálních pracovníků, uprchlých zajatců a hlavně desantů z východu i západu. 

Zanechte komentář!